top of page
Search

Malabadi Köprüsü ve Efsanesi

Updated: Nov 24, 2022

Yazar: Dicle Dilan Yardımcı


Malabadi Köprüsü; Dicle Nehri’ne dökülen Batman Çayı’nın üzerinde yer alan, yerli ve yabancı turistler tarafından ilgi gören, her iki şehir için de çok kıymetli olan bir tarihi eserdir. Mervaniler tarafından 883 yılında inşasına başlanan köprü Artuklular tarafından 1447 yılında tamamlanmıştır. 7 metre genişliği ile taş köprüler arasında en geniş köprülerden biri olma özelliğini taşıyan Malabadi Köpsürü 150 metre uzunluğundadır.


Kültürel bir simge haline gelen Malabadi Köprüsü, yöre halkı tarafından anlatılan hikayelere de konu olmuştur. Hikayelerin başkahramanları Bad isimli bir genç ve Batman Çayı’nın karşı kıyısında yaşayan sevdiğidir. Hikayelere göre Bad ve sevdiği, taş köprünün tamamlanmamış olmasından ötürü bir türlü kavuşamazmış. Her gün kıyıda buluşan gençler birbirlerini görerek özlem giderirmiş. Günler böyle geçerken Bad’ın sevdiği kız karşı kıyıya geçmeyi kafasına koymuş. Yine bir gün buluşmak üzere kıyıya geldiklerinde kız nehirsin akıntısına kapılma riskini göze alarak suya atlamış fakat karşı kıyıya asla ulaşamamış.


Bunun üzerine kahrolan Bad, olanları anlatmak ve köprüyü tamamlamasını istemek üzere Silvan Beyi’nin yanına gitmiş. Olanları duyan Silvan Bey’inin köprüyü tamamlamayaniyeti yokmuş ve köprüyü eğer istiyorsa Bad’ın tamamlaması gerektiğini söylemiş. Bad ve Silvan Bey’iuzun süren tartışmaların ardından bir anlaşma yapmışlar. Bad köprüyü tamamlayabilirse Silvan Beyi’nin eli kesilecek, tamamlayamazsa kendi elini kesecekmiş. Bad sonuçta köprüyü tamamlamış. Köprünün üzerindeki el figürlerinin ise Silvan Beyi’ne ait olduğu söylenir.

22 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page